Fakty o First moment a Last minute

Fakty o  First moment a Last minute

Čo je lepšie?

 

 FIRST MOMENT alebo LAST MINUTE?

Oba tieto spôsoby zakúpenia dovolenky majú svoje výhody a nevýhody. Najdôležitejšie je začleniť sa, do ktorej skupiny dovolenkárov patríte.

-  Ak patríte k skupine dovolenkárov, ktorí majú predstavu dovolenky už vopred jasnú, chcete ju mať podľa svojich predstáv a bez kompromisov, tak nákup dovolenky na FIRST MOMENT je pre Vás ideálnym riešením.

-  Ak máte radi adrenalín a nevadí Vám trochu stresu, viete si zbaliť kufor aj za pár minút či hodín, nie je až tak dôležité, kde budete dovolenkovať, tak potom LAST MINUTE je pre Vás ako stvorený.

 

FIRST MOMENT

1. Vyberáte si z najširšej ponuky zájazdov. Môžete sa rozhodnúť kedy, do akej krajiny a hotela vycestujete, z ktorého letiska odletíte a koľko dní na dovolenke strávite. 
Viacčlenné skupiny či rodiny určite uprednostnia tento druh nákupu. K dispozícií je množstvo rodinných izieb, resp. si viete zarezervovať izby vedľa seba.

2. Máte viac času na rozmyslenie, možnosť naplánovať si dovolenku v práci ale aj iné aktivity počas leta. Cestovné kancelárie Vám podržia rezerváciu izby aj niekoľko hodín, či dní a Vy sa môžete doma poradiť s celou rodinou.

3. First moment zľavy až do výšky 35% . Celková výška zľavy je zložená zo základnej FM zľavy a vernostných či iných zliav ako mladomanželská zľava, verný klient, 100% úhrada zájazdu...FM zľavy začínajú zväčša v Decembri, kedy sú najvyššie. Podobné zľavy sa ponúkajú aj v mesiacoch Január a Február. V ďalších mesiacoch sú FM zľavy poväčšine o niečo nižšie a trvajú až do Apríla či Mája.

4.CK ponúkajú získanie rôznych benefitov, s ktorými sa v sezóne už nemusíte stretnúť. Ušetrite tak množstvo peňazí. Sú to hlavne bonusy ako “dieťa zadarmo, dieťa za cenu letenky či paušálu, parkovanie na letisku zdarma, fakultatívne výlety, palivový príplatok grátis...

5. Stačí uhradiť zálohu od 10% do 50%. Viete si tak rozplánovať financie a dovolenku uhradiť v menších čiastkach.

6. Možnosť bezplatnej zmeny Vášho zakúpeného zájazdu za iný z ich ponuky (zmenu destinácie alebo hotela) ponúka už čoraz viac cestovných kancelárií.

7. Storno zájazdu. Choroba či iná nepredvídaná okolnosť odrádza mnohých ľudí od kúpy zájazdu na first moment. Dôležité je však vedieť, že ak si zakúpite k zájazdu komplexné cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj storno zájazdu, tak v prípade, že nemôžete z vážneho dôvodu nastúpiť na zájazd, poisťovňa Vám vráti 80% až 100% z čiastky storna.

 

 

LAST MINUTE

1. Last minute ponuka je obmedzená, vyberáte si z termínov, destinácií, hotelov a  letísk, ktoré sa ešte nevypredali. Nájsť kvalitný hotel, rodinnú izbu, či izbu s výhľadom na more nemusí byť práve najľahšie, nie je to však pravidlo. Týka sa to najmä TOP sezóny (júl a august).

2. Viete si pozrieť situáciu v danej destinácií a ísť tam, kde Vás bude čakať slnko a pokoj. Môžete si pozrieť predpoveď počasia alebo preveriť politickú či náboženskú situáciu v krajine (povodne, tajfúny, vzbury, štrajky...).

3. Najvyššie zľavy, 50% a viac, sú v júni a v septembri, kedy výška zľavy poslednej izby deň pred zájazdom resp. v deň zájazdu môže dosahovať častokrát aj 70% - 80% z katalógovej ceny. Nie je tak výnimočné, keď za luxusnú dovolenku zaplatíte aj 300€/os. Najnižšie zľavy sú  v júli a v auguste. Tu last minute zľava mnohokrát nedosiahne výšku zľavy zakúpeného zájazdu v predstihu ako first moment. Bežné sú tak zľavy 10% - 30%. Vyššie zľavy sú väčšinou poskytované na menej kvalitné hotely s horším hodnotením a slabšími službami.